Про важливість Добра. Чого можна навчитися у Праведниць народів Світу

Експерти

журналістка, продюсерка фільму «Слово Праведника» Маргарита Яковлева

Я прошу вас, перш, ніж читати цей текст, подивитися на фотографії до нього. Жінки на них — Праведниці народів Світу, нагороджені державою Ізраїль за порятунок євреїв у роки Голокосту, з ризиком для власного життя.

Блондинку звуть Елла Лінгенс. Вона австрійка з Відня. Вона неймовірно красива, чи не так? Як зірки старого Голлівуду — Грейс Келлі та інші красуні всіх часів. Можна побачити, що вона красива і зовнішньої, і внутрішньої красою, освічена, добра, не поверхнева і розумна.

Вона, що підпадає за доктриною Третього Рейху в категорію «чистокровних арійців», провела місяці в Аушвіці і брала участь в страшному «марші смерті» в'язнів Аушвіца в Дахау.

Цю жінку заарештували за те, що вона рятувала євреїв у Відні. Під час Кришталевої ночі Елла сховала у будинку 10 осіб. Вже в концтаборах вона, лікар за освітою, лікувала і рятувала ув'язнених.

Я прочитала історію Елли на сайті Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем в Єрусалимі. Зараз там проходить виставка «Промені Світла: Історії про шестьох Праведників народів Світу в Аушвіці».

Яд Вашем став одним з донорів багатосерійного документального фільму про українських Праведників народів Світу, в якому я – продюсерка і співавторка. Фільм називається «Слово Праведника», тому що тут Праведники народів Світу від першої особи розповідають про свої подвиги, які вони здійснили в юності, коли багато хто з них були підлітками, дітьми або зовсім молодими людьми.

Одна з наших героїнь — Ніна Гудкова. У 1941 році вона закінчила медичний університет і почала працювати лікарем в дитячій лікарні на вулиці Предславинській у Києві (нині тут розташоване відділення ПриватБанку). Під час евакуації кілька десятків дітей не змогли забрати з лікарні, і німці перетворили її у дитячий будинок, куди почали з усього Києва приводити тих, хто загубився. Ніну Гудкову, жінку з вищою освітою, призначили директором. І на цій посаді вона під час окупації ховала і годувала 12 єврейських хлопчиків.

Ніна Гудкова отримала звання Праведниці народів Світу посмертно, і її чоловік і син дізналися про це, коли додому принесли медаль і диплом з посольства Ізраїлю. Син Ніни Гудкової, академік Юрій Зайченко, каже, що його мама мовчала, бо вважала свою поведінку загальнолюдською нормою і не бачила в цьому вчинку чогось, що треба було б підносити як видатне досягнення. До речі, це досить поширена поведінка для Праведників народів Світу — багато хто з них навіть відмовлялися від нагороди, кажучи, що здійснювали свої вчинки перед Богом, що не чекали і не чекають якоїсь подяки.

Мовчала і львівська героїня нашого фільму Стефанія Петрушка, Праведниця народів Світу, яка померла у Львові восени минулого року. Її сім'я переховувала чотирьох єврейських братів Печеник в будинку у селі Трійця на Тернопільщині. Коли приїжджали німці, то приставляли до обличчя Стефанії, юної дівчини, автомат і допитувалися, чи є євреї у будинку. Вона мовчала, і потім все життя страждала від хвороби серця. Наш проект «Слово Праведника» звернувся до мерів Львова і Києва з проханням назвати нові вулиці цих міст на честь Стефанії Петрушки і Ніни Гудкової.

Наступна історія – про жінок, які не мовчали, ризикуючи власним життям, і не просто перемогли, а переламали систему зла в її центрі. У лютому 1943 року СС почали арешти євреїв, що залишилися в Берліні, членів сімей чистокровних німців. Серед заарештованих 8000 були єврейськіми чоловіками німкень. Їх утримували на вулиці Розенштрассе в будівлі колишньої богадільні (як відомо, усіх психічно нездорових людей Третій Рейх знищував разом з євреями, циганами, свідками Єгови, «дегенеративними художниками», політично незгодними, гомосексуалістами і т. ін.).

Кілька тисяч жінок прийшли під будівлю на демонстрацію, щоб їм повернули чоловіків або забрали їх до них, в концтабори. Багатьох жінок одразу заарештували (як Еллу), але наступного дня відпустили. Бо виходило так, що в центрі Берліна в розпал війни заарештовані сотні чистокровних арієк, заради яких начебто по ідеології і ведеться війна.

Жінки, що вийшли з-під арешту, повернулися з новою демонстрацією. Це тривало кілька тижнів. Зрештою всім їм повернули чоловіків. Воістину, «знайшов дружину — знайшов благо», як пише пророк у Танаху.

Елла Лінгенс, яка дожила до глибокої старості, у своїй книзі «Бранці страху» пише: «Я, мабуть, не знаю такого есесівця, який не міг би сказати, що врятував чиєсь життя. Садистів було небагато. Відсотків п'ять-десять були злочинцями по природі. Інші — звичайні люди, відкриті добру і злу. Вони розуміли сенс того, що відбувається». Згадуєш іншого класика: «Найстрашніший порок — боягузтво».

Під час інтерв'ю ми запитуємо героїв, чому саме вони і їх родини рятували життя, щоб зрозуміти, що ж зробило їх особливими. Як їх виховували, на яких книгах і прикладах, що вони ризикували всім на тлі гігантської мовчазної більшості.

По всій Європі були мільйони змішаних сімей. Чому ці масові протести відбулися саме в Берліні? Чому саме в Данії в перші дні окупації королівська сім'я наділа жовті зірки Давида і сказала, що якщо німці хочуть забрати данських євреїв, то починати треба буде з королівської сім'ї?

У кожному з Праведників закладено багато світлої і сильної віри у верховенство добра, у високе милосердя і в те, що кожна душа підзвітна Господу Богу. Віри в перемогу Правди, і те, що яким би сильним зло здавалося — у Третьому Рейху або в інший огидній системі – Добро набагато важливіше, і підтримувати потрібно тільки Добро. Ці люди за будь-яких обставин ризикували собою заради порятунку людських життів та гідності.

Фотогалерея

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Як вижити моді під час коронавірусу Експерти

Як вижити моді під час коронавірусу

Вадим Медведєв
Вадим Медведєв
керуючий партнер FashionHub UA
Кинуті українці. Як потрапити додому Експерти

Кинуті українці. Як потрапити додому

Ноа Кременчуцька
Ноа Кременчуцька
засновниця мережі салонів краси KOKO-nailroom
Як підвищити свій рейтинг в очах жіночого колективу напередодні 8 Березня Експерти

Як підвищити свій рейтинг в очах жіночого колективу напередодні 8 Березня

Вадим Медведєв
Вадим Медведєв
керуючий партнер FashionHub UA